Kursy internetowe – czy warto z nich korzystać?

W internecie znaleźć można przeróżne kursy i szkolenia online, dzięki którym w ciągu kilku tygodni można pogłębić swoją wiedzę z danej dziedziny, zdobyć nowe umiejętności, a nawet nauczyć się nowego zawodu. Wygodny tryb nauki w domu zachęca do skorzystania z takich kursów, które nierzadko reklamowane są jako niezawodny sposób na zdobycie lepszej pracy. Czy rzeczywiście kurs online może nas czegoś nauczyć? I czy jego ukończenie daje jakiekolwiek korzyści?

Czego można się nauczyć na kursach online?

Kursy online oferowane są dzisiaj w niemal każdej dziedzinie, dlatego śmiało można powiedzieć, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Wyróżnić można przede wszystkim 4 rodzaje szkoleń organizowanych przez internet:

  • Kursy zawodowe – pozwalają zdobyć konkretne umiejętności niezbędne do wykonywania konkretnego zawodu np. kurs księgowości, kurs dietetyki, kurs programowania etc.
  • Kursy poszerzające kompetencje – przeznaczone są dla przedstawicieli danych zawodów i służą poszerzeniu wiedzy w wąskiej specjalizacji np. kurs budowania zespołu dla menedżerów czy kurs dietoterapii w cukrzycy dla dietetyków.
  • Kursy uniwersalne – są to kursy dla każdego, które mogą, ale nie muszą przydać się w życiu zawodowym i są to przede wszystkim kursy językowe, kursy inwestowania, kursy komputerowe itp.
  • Kursy hobbystyczne – dla pasjonatów np. kurs ogrodnictwa, kurs szybkiego czytania, kurs fotografii, czy kurs decoupage.

Najdroższe są kursy IT, zwłaszcza bootcampy programistyczne, które kosztują kilka tysięcy złotych i rzeczywiście pozwalają po ich ukończeniu rozpocząć dobrze opłacaną pracę programisty. Najtańsze są szkolenia hobbistyczne – ich koszt często nie przekracza kilkudziesięciu złotych.

Jak wygląda e-learning w praktyce?

e-learningNa początku warto podkreślić, że jedynie część sprzedawanych w Polsce kursów jest rzeczywiście kursami online. Zdarza się bowiem, że pod tym hasłem sprzedawane są po prostu e-booki o danej tematyce, które trudno nazwać kursem. Prawdziwy e-kurs powinien łączyć w sobie teorię z praktyką. Kursant powinien mieć więc dostęp do materiałów dostarczających wiedzę praktyczną, ale także powinien w trakcie szkolenia wykonywać konkretne ćwiczenia i zadania w celu nabrania umiejętności praktycznych. Najlepsze firmy oferują po prostu własne platformy szkoleniowe, które pozwalają kursantom po zalogowaniu się mieć dostęp do wszelkiego rodzaju materiałów teoretycznych oraz wykonywać ćwiczenia online. Dobre kursy online pozwalają uzyskać certyfikat ich ukończenia na oficjalnym druku MEN i wówczas konieczne jest zaliczenie egzaminu lub wykonanie określonej liczby zadań podczas szkolenia.

Warto czy nie warto?

Kursy online to nowoczesny sposób na zdobycie wiedzy i nowych umiejętności, który dostępny jest praktycznie dla każdego. W zaciszu domowym można podnieść swoje kwalifikacje, nauczyć się nowego zawodu lub po prostu zdobyć wiedzę na dany temat. Jak w każdej innej dziedzinie, także wśród e-kursów znaleźć można dobre i złe produkty. Najbezpieczniej jest korzystać ze szkoleń przygotowanych przez certyfikowane firmy szkoleniowe, które reprezentowane są przez rzeczywistych, czyli przedstawiających się z imienia i nazwiska specjalistów np. wykładowców uczelni wyższych lub znanych ekspertów. Prawda jest taka, że najlepsze e-kursy zawodowe są dość drogie. Na kursy kodowania uczestnicy nierzadko biorą pożyczki i chwilówki, ponieważ i tak im się to opłaca ze względu na późniejsze wysokie zarobki w nowym zawodzie. Ukończenie kursu online rzadko bywa stratą czasu i pieniędzy – nawet jeśli nie pomoże on w karierze zawodowej, to jednak pozwala pozyskać wiedzę, która nie wiadomo kiedy może okazać się bardzo przydatna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *