Pożyczka kto płaci podatek?

Podatki od pożyczki to całkowicie naturalna rzecz. Są nim obciążone osoby, które pożyczkę zaciągnęły, przynajmniej tak dzieje się w większości przypadków. Wyjątki, w tym zwolnienia od podatku zawsze się znajdują.

Kto płaci podatek?

Opłacenie podatku zazwyczaj wymaga poniesienia kosztów przez osoby, które biorą pożyczkę. Nie dotyczy to tylko umów prywatnych, lecz także pożyczek w instytucjach, choć wygląda to zawsze nieco inaczej. W przypadku brania pożyczek w instytucjach często podatki są wliczane w różne inne koszty, przez co pożyczkobiorca czasami ich nie zauważa. W przypadku pożyczki prywatne konieczne jest zapłacenia podatku PCC, czyli od czynności cywilnoprawnych przez pożyczkobiorcę.

Zazwyczaj podatek do zapłacenia od pożyczki to 2% sumy jej wartości. Czy suma ta jest duża, czy mała zależy od punktu widzenia. Zazwyczaj pożyczkobiorca wolałby nie płacić podatku w ogóle, lecz zwolnionym można być tylko w kilku sytuacjach. W przypadku opłacania VAT od pożyczki robią to instytucje, które udzielają pożyczek wliczając ten podatek w swoje koszty.

Podatek od pożyczki opłata

Jeśli podatek dotyczył pożyczki rodzinnej sprawa jest stosunkowo prosta. Gdy nie przekroczył sumy 9637 złotych nie ma potrzeby jego uiszczania i pożyczka pozostaje nieopodatkowana. W przypadku przekroczenia tej kwoty konieczne jest zapłacenie podatku i wykazanie go w deklaracji. Taka sytuacja dotyczy jednak określonej grupy osób, w tym małżonków, rodzeństwo, teściów, dzieci, wnuki, zięciów, pasierba, macochy, ojczyma. Grupa ta jest dość szeroka, dlatego warto o możliwym zwolnieniu pamiętać.

Wypełnienie deklaracji podatkowej

Podatek od pożyczki należy opłacić zawsze na odpowiedniej deklaracji podatkowej i przedłożyć we właściwym sobie urzędzie skarbowym. Deklaracja powinna być złożona jak najszybciej, najlepiej w terminie 14 dni. W przypadku podatku PCC konieczne jest skorzystanie z formularza PCC-3. Wszystkie formularze można pobrać ze strony internetowej urzędów skarbowych. Jednocześnie z deklaracją należy opłacić podatek. Lepiej nie wymigiwać się od opłaty, ponieważ niesie to ze sobą duże konsekwencje finansowe. Należy również pamiętać, że szybka pożyczka zaciągnięta w profesjonalnej firmie nie podlega dodatkowemu opodatkowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *